Zielona herbata sencha jest najprawdopodobniej najbardziej znaną herbatą rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. To jeden z niekwestionowanych symboli Japonii, w której tak popularne od wielu lat są herbaciane ceremonie. Parzenie zielonej herbaty to rytuał o wieloletniej tradycji.

Ceremonia parzenia herbaty w japońskiej kulturze

Zwyczaj ceremonialnego parzenia herbaty przywędrował do Japonii z Państwa Środka. To właśnie Chińczycy, a dokładnie buddyjscy mnisi chińscy zaszczepili w Japończykach miłość do herbaty i pokazali sposoby jej parzenia i podawania. Najpierw była to matcha, czyli sproszkowana herbata, którą pito zazwyczaj podczas medytacji. W końcu zaczęto zaparzać też suszone liście, dziś znane na całym świecie jako herbata sencha. Miało to miejsce w XVII wieku. Od tego czasu minęło wiele lat, w ciągu których mieszkańcy Japonii wytworzyli własne rytuały oparte na filozofii Zen.
Senchadō, czyli sam rytuał, popularny był początkowo tylko wśród klas wyższych i miejscowej inteligencji. Z czasem trafił jednak i pod strzechy. Ceremonia ewoluowała, ale nie zmieniło się zamiłowanie do jednego gatunku. Zielona sencha to po dziś dzień ulubiona herbata Japończyków. 80% krajowej produkcji tego napoju to właśnie ona.

Zalety picia herbaty senchaZielona herbata sencha – walory zdrowotne

Niewielka zawartość kofeiny w herbatach sencha potrafi pobudzić umysł do życia podobnie jak kawa. Jednak efekt ten uzupełniany jest przez l-teaninę. Łagodzi ona stres i uczucie niepokoju oraz koi nerwy. A jakie są inne zalety picia zielonej herbaty?
W Japonii senchę i inne herbaty często wręcza się jako prezent. Nic dziwnego – są one symbolem zdrowia i długiego życia. Jak w przypadku niemal wszystkich herbat, lista prozdrowotnych właściwości herbaty sencha jest naprawdę długa. W pierwszej kolejności zwalcza ona wolne rodniki, czyli maleńkie molekuły, które przyspieszają starzenie się naszych organizmów. Jej właściwości antyoksydacyjne spowalniają ten proces i pomagają walczyć z przemijającym czasem. Dodatkowo wzmaga procesy metaboliczne, przyczyniając się tym samym do szybszego spalania tłuszczu i zrzucania zbędnych kilogramów.
Duża ilość zawartej w herbacie sencha witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne. Pobudza też układ immunologiczny i poprawia odporność organizmu na infekcje oraz inne choroby. Wspomaga produkcję białych krwinek i sprawia, że łatwiej nam walczyć z atakującymi nas wirusami i bakteriami. Sencha obniża również poziom tak zwanego złego cholesterolu, czyli LDL. Obniża tym samym ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na zdrowie serca i minimalizuje ryzyko zapadania na choroby układu krwionośnego.