Współczesne społeczeństwo nieustannie pędzi i wielu z nas do takiego stanu rzeczy już się przyzwyczaiło. Przyzwyczajamy się do tego stopnia, że nie zwracamy uwagi na małe dolegliwości, które pojawiają się właściwie znikąd, Z biegiem czasu stają się one jednak o wiele poważniejsze, niż mogło się wydawać na początku. Wtedy już potrzebna jest fachowa pomoc, z której musi skorzystać nawet najbardziej zabiegany człowiek.

Czym właściwie jest rehabilitacja?

Nasz organizm funkcjonuje w bardzo prosty sposób - mózg zapamiętuje nasze ruchy i na ich podstawie tworzy pewne schematy. Oczywiście, dotyczy to nie tylko ruchów prawidłowych, ale również tych niepoprawnych, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Do takich nieprawidłowych schematów poruszania najczęściej zalicza się między innymi podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłoża oraz wnoszenie ich po schodach. W ich wyniku mogą nastąpić różnego rodzaju kontuzje i urazy, których prawidłowe leczenie jest kluczem do odzyskania pełnej sprawności. Bardzo dużą rolę odgrywa w takiej sytuacji odpowiednia rehabilitacja, która obejmuje działania mające na celu stopniowe przywracanie sprawności lub ewentualne zwiększenie komfortu życia. Działania te najczęściej opierają się na dostarczaniu bodźców, czyli w pewnym stopniu na stymulacji tkanki i pobudzeniu ich do prawidłowego funkcjonowania.

rehabilitacja w bielsku-białejKomu zalecana jest rehabilitacja?

Najczęściej na rehabilitację kieruje się osoby po chorobie przebiegającej ze zmniejszeniem ruchomości stawów. Do tego rodzaju przypadków zaliczamy między innymi skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz specyficzne choroby narządu ruchu, takie jak na przykład "łokieć tenisisty". Ten rodzaj terapii polecany jest także tym pacjentom po przebytych zabiegach chirurgicznych ingerujących w elementy układu ruchowego. Należą do nich między innymi przeszczepy obejmujące tkankę mięśniową itp. W tych przypadkach rehabilitacja ma zastąpić bodźce pojawiające się podczas wykonywania codziennych czynności. Są to ruchy wykonywane pod całkowitą kontrolą, dzięki czemu doskonale przygotowują organizm do pracy w normalnych warunkach obciążenia. Wskazaniami do zabiegów rehabilitacyjnych są również wszystkie schorzenia o charakterze przewlekłym i ostrym, o ile nie jest uniemożliwione wykonanie ruchu. Wybór odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych należy do lekarza prowadzącego. Sami jednak możemy zdecydować, czy najbardziej odpowiednia będzie dla nas rehabilitacja w Bielsku Białej, czy może w innym mieście Polski. Warto przed udaniem się na konkretne zabiegi zorientować się, jakie opinie ma dany rehabilitant oraz, czy istnieje możliwość rehabilitacji w domu pacjenta. W niektórych przypadkach jest to jedyna możliwa opcja, dlatego warto o nią zadbać już wcześniej.