Wiele osób wypowiada się o motocyklistach jako ryzykantach. Szybko, brawurowa jazda w wielu przypadkach kończy się całkiem nieprzyjemnie. W sporej części sytuacji to nie sam motocyklista zawini, a poruszające się w międzyczasie po drodze samochody. Kierowcy bardzo często uchodzą bez większego szwanku, gdyż są chronieni pancerzem samochodu. Motocykliści nie mają takiego komfortu. Ochrona, jaką mogą sobie zapewnić to odpowiedni strój i ich własne umiejętności. Jeśli mówimy o ubiorze to kask oraz buty są jego najważniejszymi elementami. Mocne, trwałe obuwie może nas ochronić przed wieloma groźnymi sytuacjami i zanegować potencjalne obrażenia dolnych partii nóg. Nie możemy jednak zapomnieć tego, że ani buty, ani kask nie zniwelują w pełni każdego zagrożenia, mogę jedynie je zmniejszyć, co już jest wielkim osiągnięciem.

Jakie buty wybrać na motocykl?

Buty na motocykl

Jeśli mówimy o wyborze obuwia dla motocyklisty, to możemy je podzielić na dwie podstawowe grupy: buty niskie i wysokie. W przypadku tych pierwszych cholewka dociera delikatnie za kostkę, a w niektórych przypadkach nawet niżej, z kolei buty wysokie charakteryzują się znacznie wyższą. Buty niskie są dużo bardziej przewiewne oraz wygodne, gdyż nie krępują ruchów stopy, ale nie zapewniają pełnej możliwej ochrony. Buty wysokie z kolei, bez względu na miękkość cholewki będą mniej lub bardziej krępować ruchy stopy, oferują one jednak znacznie większą ochronę. Musimy jednak pamiętać, że obecnie buty specjalistyczne, jakimi mogą się pochwalić najlepsze marki, są produkowane z materiałów, które umożliwiają nogom swobodne oddychanie, a ograniczenia ruchowe są naprawdę niewielkie.

Bezpieczeństwo

Wysokie, dobrze wykonane buty zapewnią nam większą ochronę niż niskie. Warto zauważyć, że znaczący wpływ na to ma ich jakość wykonania oraz technologia, z jakiej użyciem są produkowane. Przy zakupie można, a nawet trzeba zwrócić uwagę na ochraniacze. Im więcej ich będzie, tym ochrona będzie większa. Musimy jednak sprawdzić, czy ochraniacze nie będą znacząco utrudniały chodzenia.

Konstrukcja

Porządne buty na motocykl ochraniają całą nogą włącznie ze stopą, gdyż to właśnie te obszary są najbardziej narażone na kontuzje. Obecnie w niemalże każdych butach tego typu znajdziemy wzmocnione miejsca, w których but dotyka np. hamulca. Część producentów tworzy buty z wymiennymi elementami, które znacząco ułatwiają życie motocyklistom. Dobre buty na motocykl to niemały wydatek. Chronią one jednak nasze zdrowie, a to ono jest najważniejsze, dlatego nie warto na nich oszczędzać.