Rolki to bardzo popularna atrakcja, która ma wiele zalet zdrowotnych i jest świetną formą rozrywki. Przede wszystkim jest to idealny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Poza tym jazda na rolkach nie obciąża stawów, poprawia kondycję, rozwija mięśnie nóg i pośladków, a także poprawia koordynację ruchową i dotlenia organizm. Jakie rodzaje rolek możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich kółek? Jakie rolki dla początkujących będą najlepsze? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Jakie rodzaje rolek wyróżniamy?

W tym przypadku znajdziemy zarówno uniwersalne, proste modele, jak i te najbardziej zaawansowane, specjalistyczne. Możemy wyróżnić rolki regulowane, rekreacyjne, szybkościowe, agresywne, freestylowe, hokejowe i z wymienną płozą.
Rolki regulowane są idealnym rozwiązaniem dla dzieci. Można je zmieniać nawet o 4 rozmiary, dzięki czemu możemy dopasować je do stopy dziecka. Dodatkowo nie jest konieczne regularne kupowanie nowych modeli, gdyż jeśli okażą się za małe, możemy powiększyć rozmiar. Dlatego też rolki regulowane będą odpowiednie nawet przez 3-4 lata, w zależności od tego, jak szybko stopa dziecka będzie zmieniała swój rozmiar.
Rolki rekreacyjne przeznaczone są do poruszania po płaskiej powierzchni, np. po asfalcie. Od rolek regulowanych różnią się tym, ze nie jest możliwa zmiana ich rozmiaru, tak więc jeśli okażą się za małe, konieczna będzie wymiana na nowszy model. Gwarantują dość wygodną, komfortową jazdę przy średnich prędkościach.
Jeśli chodzi o rolki szybkościowe, będą idealne dla tych osób, które jazdę rolkami rekreacyjnymi opanowali w 100%. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie wyższych prędkości, są one bardziej dynamiczne. Od pozostałych rodzajów różnią się przede wszystkim rozmiarem kółek.

Rolki dla początkujących – jakie wybrać?Na co zwracać uwagę podczas wyboru kółek?

Wielkość kółek wyrażana jest w milimetrach. Dzięki wymiarom kółek jesteśmy w stanie określić charakter jazdy. W przypadku małych kółek możliwa jest wolna, stabilna jazda. Dodatkowo zapewniają one doskonałą zwrotność i świetną przyczepność. W przypadku dużych kółek mamy do czynienia z szybką, jednak mniej stabilną jazdą, a co za tym idzie  z niską zwrotnością i przyczepnością.

Idealne rolki dla początkujących

Idealnym rozwiązaniem dla początkujących są rolki rekreacyjne i rolki regulowane. Dzięki nim każda osoba jest w stanie nauczyć się podstaw i pokonywać wszelkie nierówności ze stosunkowo niską, ale bezpieczną prędkością. Miękkie kółka zapewniają dobrą przyczepność, a także duży komfort jazdy, co jest bardzo istotne.