Do produkcji wina nadają się praktycznie wszystkie gatunki owoców, jakie możemy pozyskać z polskich sadów i lasów. Najlepszy będzie oczywiście winogron, z którego przygotowuje się wino najlepszej jakości. Domowa produkcja wina może oprzeć się jednak na owocach łatwiejszych do pozyskania w polskich warunkach. Najlepsze będę owoce z ekologicznych upraw, wolne od chemikaliów, zebrane w przydomowych sadach. Co ważne, do przygotowania domowego wina używamy owoców mocno dojrzałych, już pozbawionych pestek – jeśli z owoców nie usuniemy pestek, wino będzie goryczkowe i zwyczajnie niesmaczne.

Jakie owoce na wino są najlepsze?

Owoce najlepsze do winaZasadniczo im więcej cukru w owocach, tym więcej pożywki dla droższy i tym lepszej jakości wino możemy uzyskać. W przypadku owoców innych niż winogrona, tego cukru zwykle jest zbyt mało, dlatego moszcz owocowy często wzbogaca się zwykłym cukrem z buraka cukrowego lub z trzciny cukrowej. W Polsce domowa produkcja wina najczęściej opiera się na owocach miękkich takich jak wiśnie, śliwki czy porzeczki. Niektórzy decydują się na przygotowanie wina z truskawek, malin czy jeżyn, ale zwykle są to trunki słabe, o małej zawartości alkoholu. Do produkcji win domowych wykorzystuje się również jabłka i gruszki, a także owoce leśne tj. czarny bez czy borówki. Owoce na wino nie powinny być myte, tak by nie usunąć znajdujących się na ich skórce drożdży – tyczy się to zwłaszcza takich owoców jak śliwki węgierki i winogrona. Oczywiście mocno zabrudzone-zakurzone owoce wcześniej myjemy. Wybrane owoce gnieciemy, wkładamy do gąsiora, w miarę potrzeb dodajemy do nich odpowiednią ilość cukru i niewielką ilością wody (jak zależy Ci na trunku lepszej jakości, nie dodawaj wody). Na koniec do tak przygotowanej zawartości dodajemy drożdży winiarskich, szczelnie zamykamy gąsior i odstawiamy w ciepłe miejsce, by całość zaczęła fermentować.

Jak długo czeka się na domowe wino?

W zależności od przepisu domowe wino może być gotowe do spożycia po kilkunastu tygodniach lub miesiącach. Lekkie wina potrzebują mniej czasu, by dojrzeć. Ciężkie wina deserowe lubią dojrzewać przez wiele miesięcy. Domowa produkcja wina jest zatem procesem wymagającym cierpliwości i ścisłego trzymania się określonego przepisu. Warto pamiętać również o dochowaniu sterylności przez zlewaniu wina z jednego gąsiora do kolejnego i przy jego butelkowaniu. Jeśli zanieczyścimy wino w czasie fermentacji, możemy zakłócić jej przebieg i tym samym uzyskać trunek gorszej jakości, o mniejszej zawartości alkoholu i nieprzyjemnym, drożdżowym posmaku. Jeśli mamy w domu więcej miejsca, warto zdecydować się na przygotowanie kilku nastawów. Dzięki temu, jeśli nie wyjdzie nam z jednym winem, być może kolejne wino okaże się lepsze w smaku.

Więcej o winie i innych domowych wyrobach znajdziesz na https://www.winodomowe.pl/.